Koszyk 0,00 zł

Japońska herbata matcha

Ta niezwykła, najwyższej jakości zielona herbata zwana jest matką wszystkich zielonych herbat. Herbata ta ma postać zielonego pudru o szmaragdowo-zielonym kolorze.
 
Historia:
Zielona herbata Matcha (jap. 抹茶) jest nieodłączną częścią buddyjskiego Zen już od ponad 800 lat. Jest to jeden z najstarszych gatunków japońskiej herbaty, który zaczął być uprawiany na chronionych tajemnicą przyklasztornych plantacjach. Herbata Matcha używana jest głównie do japońskiej ceremonii cha-no-yu (droga herbaty).

Cha-no-yu (z jap. „herbata i wrzątek”) to nie tylko picie herbaty, lecz zarazem wszystko co się z tym wiąże: odpowiednie naczynia, miejsce do picia, nastrój, a co najważniejsze, to stan umysłu, a właściwie kokoro, tj. umysłu-serca, który dzięki piciu herbaty się osiąga. Ceremonia herbaciana ma bardzo podniosły i uroczysty charakter.

Uprawa i produkcja:
Matchę produkuje się z najwyższej jakościowo herbaty, zbieranej wiosną, zwanej Tencha. Herbaciane krzewy na 14-28 dni przed zbiorami przykrywa się trzcinowymi matami rozciągniętymi na specjalnych konstrukcjach, chroniąc w ten sposób młode liście przed bezpośrednim dostępem promieni słonecznych. Zacienienie plantacji wynosi wtedy 90%. Dzięki zacienieniu zwiększa się ilość chlorofilu w herbacie, który  ulega przekształceniu się w katechinę. Stosunkowo długi czas spędzany w zacienieniu owocuje specyficznym smakiem umami( umami zwany jest piątym smakiem, odpowiedzialnym za wykrywania białka- aminokwasu - kwasu glutaminiowego).

Proces rozdrabnia herbaty na pył odbywa się w specjalnych granitowych, ręcznie robionych żarnach. O staranności, z jaką mieli się herbatę, świadczy to, że młynki te mielą zaledwie 30 gramów herbaty na godzinę.

Zobacz naszą ofertę na herbatę matcha

Właściwości:
Pijąc matchę de facto spożywamy całe liście zielonej herbaty, w dodatku tej najwyższej jakości. Konsumując matchę dostarczamy do organizmu znacznie więcej składników odżywczych (aminokwasów, witamin, minerałów oraz błonnika) niż podczas picia zwykłego naparu z liści zielonej herbaty. W matchy znajduje się bardzo dużo antyoksydantów zwanych polifenolami (szczególnie ważnym jest EGCG, Galusan epigallokatechiny zwiększający produkcję limfocytów T, a tym samym zwiększających odporność). Jeden kubek Matchy jest równowartością 10 kubków zielonej herbaty. Dzięki temu herbata ma działanie stabilizujące nastrój, zmniejszające stres i niepokój. Matcha zawiera tak dużo kofeiny (teiny), że często nazywana jest „herbacianym espresso”.
Picie zielonej herbaty pobudzająco, pozwala na zachowanie czujności umysłu na okres od 3 do 6 godzin po spożyciu tej herbaty.

Przy spożywaniu naparu herbacianego powstałego w klasyczny sposób, tj zalania gorącą wodą listków herbacianych do wody przedostaje się jedynie 10% - 20% składników odżywczych zawartych w liściu. Matcha oddaje nam 100% swojej mocy.

Składniki odżywcze:
Porównanie zielonych herbat: Sencha w torebce (3g) i Matcha (2g)
- 3g Sencha w torebce/ 240ml wody
- 2g Matcha / 90ml wody

składniki odżywcze  herbata Sencha   herbata Matcha
   porównanie   
Katechiny (polifenole) 188,8 mg 242 mg x1,3
L-Teanina (aminokwas)      9 mg 39 mg x4,3
Kofeina, zwana tu teiną 31,8 mg 68 mg x2,1
Proteiny 3,35 mg 578mg x172,5
Błonnik pokarmowy poniżej 0,01mg 0,662 mg x66
Wapno 0,05 mg 6,5 mg x130
Żelazo poniżej 0,01mg 0,34 mg x34
Potas 0,45 mg 42,3 mg x94
Witamina C
0,1mg 3,2 mg x32

na podstawie: Standard Tables of Food Composotion Japan Fourth and Fifth Revised & Enlargened Edition Aiya America Nutriotional Analysis CEremonial Matcha (Eco Pro Reserch, Brunswick Lan, Covance Lab)

Sposób przygotowania:
Wsypać 0,5 łyżeczki proszku matcha (1,75 g) (lub ok. 1,5 chashaku - bambusowa łyżeczka do Matcha) do miseczki (chawan) i dodać 75 ml przegotowanej wody o temp. 70-80*C i ubijać bambusową miotełką (chasen) przez ok. 30 sek.
Przyrządzając matchę otrzymujemy piękny żywozielony napój z apetyczną pianką na powierzchni.
Matcha jest również często używana do produkcji japońskich słodyczy. W sklepach można dostać cukierki czy lody o smaku matcha.