Darmowa dostawa od 120 zł • 14 dni na zwrot • stałe rabaty dla stałych klientów

„Herbata i Zen mają ten sam smak” - herbata w Japonii

Aby zrozumieć, jak cennym i wyrafinowanym produktem jest japońska herbata, warto przypomnieć sobie kilka ciekawostek na jej temat. Jeśli pozna się choć trochę japońską historię i kulturę, herbata zacznie nam zupełnie inaczej smakować. Wiemy, bo sprawdziliśmy to na sobie!

Do Japonii herbatę przywieźli z Chin mnisi buddyjscy - początkowo miała służyć jako napój rytualny. Pierwsza wzmianka o herbacie w Kraju Kwitnącej Wiśni pochodzi z 815 roku naszej ery. Od tej pory zaczęły powstawać słynne herbaciane przysłowia: „Herbata i zen mają ten sam smak”,  „Gdy jestem  zmartwiony, piję czarkę herbaty”. Z czasem herbata stała się nie tylko napojem rytualnym, ale również elementem codzienności. Około 250 lat temu rozpowszechnił się zwyczaj spotkania herbacianego sencha-do. Wśród arystokratów modne były też swego czasu tocha – konkursy herbaciane polegające na odgadnięciu gatunku herbaty podawanej przez gospodarza. Początkowo rodzajów herbaty pojawiało się w czasie tych konkursów około 10, później było ich nawet ponad 100!

W Japonii herbatę uprawia się na plantacjach położonych powyżej 700 m n.p.m. Tradycyjnie za najlepsze uznaje się herbaty zbierane w okresie 3-10 maja, czyli w tak zwanym złotym tygodniu. Powyżej 900 m n.p.m. herbatę zbiera się ręcznie, dzięki czemu w naturalny sposób wybierane są najlepsze listki. Zbieracze zbierają średnio jeden kilogram listków dziennie. 

Zebrane listki przed selekcją nazywane są arachia - z niej powstaje większość herbat, a z nich najpopularniejsza jest sencha (po japońsku: 煎茶,  dosłownie oznacza "herbata duszona”). Samo słowo "sencha" jest jakby synonimem zielonej herbaty. Listki w czasie produkcji są wielokrotnie zwijane i suszone, a zaraz po zbiorze podlegają lekkiemu podduszeniu. 

Pierwszy zbiór trwa od końca kwietnia do połowy maja. W niektórych rejonach liście zbiera się co 45 dni, cztery razy do roku, ale najlepsze zbiory pochodzą z dwóch pierwszych zbiorów. Herbata z pierwszego zbioru charakteryzuje się miękkim, subtelnym smakiem, z drugiego zbioru jest mocniejsza, zawiera więcej taniny, ponieważ liście rozwijają się na mocniejszym słońcu. Liście poddawane są działaniu pary wodnej (15-20 sekund), przedmuchiwane gorącym powietrzem, a następnie suszone i zwijane. 

Oprócz doskonałego smaku herbaty japońskie są cenione ze względu na swoje właściwości. Zielona herbata zielona bardzo dobrze wpływa na trawienie. Szczególnie polecana jest po posiłkach. Katechiny i taniny mają silne właściwości przeciwutleniające, dzięki czemu usuwają wolne rodniki, przyczyniające się do rozwoju nowotworów. Polifenole, do których należą katechiny, chronią także organizm przed wieloma schorzeniami i spowalniają proces starzenia.

Sencha polecana jest diabetykom, ponieważ zawiera goryczki, które zapobiegają wzrostowi poziomu cukru we krwi, regulują wydzielanie żółci, pobudzają apetyt i ułatwiają trawienie, nasilając przy tym procesy redukcji tkanki tłuszczowej. 

Zobacz nasze produkty japońskie

Przeczytaj również


Herbata żółta
HERBATA ŻÓŁTA 黃茶; huáng chá Nazywana „herbatą cesarską”, ponieważ zarezerwowana była...
Czytaj
Herbata biała
HERBATA BIAŁA 白茶; bái chá Herbata produkowana na niewielką skalę głównie w Chinach. Zbió...
Czytaj
Vilcacora
VILCACORA Uncaria Tomentosa Vilcacora zwana Kocim Pazurem rośnie w górach nad peruwiańską Amazonką. Miejscowi...
Czytaj